تیتان محصول کشور آلمان

 ماده جامدی سفید رنگ به صورت پودر ، با فرمول شیمیایی TiO2، غیر قابل اشتعال ، نامحلول در آب  و اسیدهای آلی ، فوق العاده غیر فعال با کاربردهای بسیار اساسی در صنعت می باشد.

رنگدانه سفید در طبیعت به سه صورت آناتاز، روتایل و بروکایت از سنگ معدن ایلمنیت به همراه عناصر دیگر از جمله کلسیم و آهن استخراج می گردد.

مزایا و ویژگی های تیتان

این ماده ضریب شکست بالا و قابلیت پراکنده سازی نور بسیار خوبی دارد. می تواند نور UV را جذب کند و باعث ایجاد اثر حفاظتی خوبی در برابر اشعه های UVمی شود. موجب شفافیت و درخشندگی رنگ می شود زیرا از مهم ترین رنگ دهنده ها یا رنگدانه های سفید می باشد. این ماده همچنین فوق العاده غیر فعال بوده ، دارای پایداری حرارتی بسیار خوبی می باشد و در اثر برخورد با گاز هیدروژن سولفوره موجود در جو بی رنگ نمی شود.

کاربرد تیتان

از این ماده معمولا در صنعت و در تولید مواد و محصولات متنوع برای مثال به‌عنوان رنگدانه، در تولید سنگ مصنوعی، در تولید پروفیل در و پنجره، در سطوح ضد انعقاد و ضد عفونی، در ساخت کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب و ضد سوختگی، در صنایع لاستیک سازی، به دلیل این که موجب افزایش ضریب شکست شیشه ها می شود در ساخت انواع شیشه های اپتیکی ، به عنوان هادی مختلط و استفاده می شود.

شرایط استفاده و نگهداری از تیتان

ذرات حاصل از جابجایی این ماده در انبار ها و کارخانه ها برای ریه آزاردهنده استب نابراین در صورت تماس طولانی مدت با آن بهتر است از ماسک ، دستکش ، لباس ایمنی ، عینک و کلاه مناسب استفاده نمایید . با این وجود بد نیست به این نکته اشاره داشته باشیم که این ماده در سیستم دسته بندی مواد شیمیایی ملل متحد (GHS)  جز مواد غیر سمی و بدون خطر دسته بندی می شود.